Sokszor érezheted úgy, hogy hiába teszel meg mindent a sérülések elkerüléséért, csak van rajtad egy-két új seb. Ha véletlenül megkarcol egy faág, azonnal meglátszik, ha valamivel mélyebben megvágod magad, rögtön elkezd vérezni, a horzsolásokon csúnya, vastag pörk lesz, ha beütöd valamidet, nagy folt jelenik meg a helyén, a hólyagos, piros, nagyon fájdalmas égési sérülésekről meg ne is beszéljünk…

Sajnos a bőrünknek nincs egy olyan védőpajzsa, amit gombnyomásra aktiválni tudna, így a sérüléseket tényleg nagyon nehéz elkerülni. A jó hír viszont az, hogy a sebek eltüntetésében a bőrünk nagyon ügyes. Ezt hívjuk sebgyógyulásnak, ami egy gyönyörűen összehangolt folyamat.

 

 

Hogy jobban megértsük, mért néznek ki úgy a sebeink, ahogy kinéznek, először meg kell ismerkednünk a bőrünk felépítésével. Ha hiszed, ha nem, a bőr is egy szerv, nem is akármilyen, hanem a testünk legnagyobb szerve!

Három rétege van, a külső felhám, az alatta lévő irha és a legalsó bőralja. A felhám olyan, mint egy futószalag, a legalsó rétegében a hámsejtek folyamatosan osztódnak, így a felettük lévő sejteket egyre feljebb tolják. A legfelül lévő sejtek, amiket te is láthatsz és megérinthetsz magadon, lassan elhalnak, és lekopnak rólunk.

A bőr második rétege, az irha tele van erekkel és idegvégződésekkel, amik a fájdalmat, hideget-meleget és tapintást érzékelik.

A harmadik réteg a bőralja. Itt van az a zsír, ami tompítja valamelyest az ütéseket, és amiben energiát raktározunk.

 

  

 

Vágás

A külső rétegben, a felhámban nincsenek erek, ezért ha csak picit karcolod meg magad, a seb nem fog vérezni, csak egy fehér karcolást látsz majd. Ha mélyebbre megy a vágás egészen az irháig, nem elég, hogy iszonyatosan fáj, de még biztosan vérezni is fog a sok ér és ideg miatt. Más a helyzet, mikor véletlenül lehorzsolod a térded vagy a könyököd, ilyenkor egy nagyobb, pirosas horzsolás keletkezik, ami sok-sok pici pontban vérzik. Ez azért van, mert a horzsolásnál csak a legkisebb erek szakadnak el, amik annyira picik, hogy egyszerre csak kevés vér tud belőlük kifolyni.

 

  

 

Ütés

Amikor véletlenül megütöd magad, az ütés helyén vöröses folt jelenik meg, amit zúzódásnak hívunk. Észrevetted már, hogy a zúzódás változtatja a színét? Először vörös a folt, pár órán belül már sötétkék vagy lilás, néhány nappal később meg sárga és zöld, a végén pedig eltűnik. Erre is van magyarázat. A lényeg az, hogy amikor beütöd magad, a bőr alatti erek elszakadnak, és a vér kikerül az irhába. A kiszabaduló vér először vörös, mert még van benne oxigén. Később, amikor az oxigén eltűnik belőle, kékes-lilává válik. Ezután jönnek a fehérvérsejtek, a testünk takarítói, amik lebontják a vért építőanyagaira, és ezek az építőanyagok azok, amiknek zöld és sárga színe van.

 

Égés

Az égési seb a legfájdalmasabb sebfajta. Sok típusa van, vagyis ahogy az orvosok mondják, sok foka. Az elsőfokú égés olyan, mint amikor egy hosszú strandolás után jól leégsz a napon. Vörös, duzzadt, fájdalmas, de hólyagok nincsenek rajta. Ha már hólyagok is vannak rajta, azt másodfokú égésnek nevezzük, ilyenkor a hólyagokban gyűlik össze az a folyadék, amit a megégett bőrünk kienged.

 

A seb gyógyulása

Mi sem bizonyítja jobban, hogy a bőr egy saját életet élő szerv, mint az, hogy képes meggyógyítani magát. Ezt a folyamatot hívjuk sebgyógyulásnak. A sérülés után nagyon gyorsan megkezdődik. Három fő lépése van:

Az első lépés a vérzéscsillapítás. Ezt a testünk úgy csinálja, hogy a sebbe szivárgott vér megalvad és kitölti a rést.

A második lépésben a testünk szándékosan gyulladást kelt a seb körül. Az erekből erre megérkeznek az immunsejtek, amik a baktériumokat és az elhalt sejteket eltakarítják. Az alvadt vérből, az elhalt baktériumokból és az immunsejtek keverékéből jön létre az a kemény barnás anyag a seb tetején, amit pörknek nevezünk. A pörk a testünk ragtapasza, befedi a sebet addig, amíg az teljesen meg nem gyógyul. Úgyhogy ne szedd le, mert azzal lelassítod a gyógyulást!

A harmadik szakaszban a pörk alatt a bőr elkezd újjáépülni, végül a seb tetején megjelenik egy kisebb heg.

 

 

Annak ellenére, hogy a sebgyógyulás egy szépen összehangolt és megtervezett folyamat, a sebeket nekünk is kezelni kell, nem hagyhatjuk őket csak úgy magukra. Néhány jó tanács:

Minden sebet meg kell tisztítani, legjobb, ha langyos vízzel próbálkozol.

Ha még a tisztítás után is vérzik a sebed, semmiképp ne hagyd a levegőn száradni. Keress egy jó ragtapaszt, amivel be tudod fedni.

Ha égési sebed van, gyorsan folyass rá hideg vizet (legalább 10 percig). Így tudod csökkenteni a keletkezett károkat.

Jegyezd meg jól, hogy ha nagyon vérzik a sebed, nagyon fáj, sok piszok került bele, esetleg állat harapott meg, vagy a seb körül a bőröd begyullad, mindenképp szólj a szüleidnek, és menjetek el az orvosodhoz. Ha új sebet szerzel, ne keseredj el, inkább válassz valami jó színes ragtapaszt, így még viccesen is elsülhet a dolog.

 

Őszi Zoltán rajzai