Az elektronikus eszközök manapság nagyon gyorsan fejlődnek és nagyon hamar elavulnak. A nemrég még örömmel kézbe vett telefon, tablet, laptop kevés idő után a szemétben végzi. Pedig ezek a kütyük telis-tele vannak mérgező anyagokkal, ezért nem szabad őket csak úgy kidobni. És ami a leglényegesebb, ezek a szerkezetek újrahasznosítva még nagyon is használhatók.

 

Az elektronikai hulladék

Szerencsére szerte Európában már vannak olyan üzemek, ahol a feleslegessé vált elektromos berendezéseinket, a régi mikrohullámú sütőt, képcsöves televíziót, asztali számítógépet biztonságosan feldolgozzák és újrahasznosítják. Mielőtt azonban a még használható eszközt kidobnánk, gondoljuk végig, nincs-e szüksége rá, például a megunt tabletre egy barátunknak. A régi asztali számítógép nem tenne-e jó szolgálatot az internettel most ismerkedő nagyinak? Ha nem teljesen szeméttelepre való az eszköz, esetleg megpróbálhatjuk eladni. Így dupla a haszon, megszabadulunk a feleslegessé vált holmitól, és még egy kis pénzt is keresünk rajta.

 

     

 

Az újrahasznosítás

Ha teljesen reménytelen a helyzet, akkor jöhet a hulladékfeldolgozó. Az ilyen telepekre szállított eszközöket bonyolult technikákkal alkotórészeire szedik, és a legtöbb részét újrahasznosítják. Az elektronikai termékek tele vannak ritka és drága fémekkel. Van bennük réz, nikkel, ólom, de még arany is. Külön feladat az akkumulátor eltávolítása. Ezt először ártalmatlanná kell tenni, ami szintén nem egyszerű folyamat, de minden más csak utána jöhet. A következő lépésben – bármilyen furcsán hangzik – mindenestül ledarálják az alkatrészeket. Mindent. Burkolatot, alaplapot, processzort, merevlemezt. A ledarált anyagból mágnessel kiveszik a vasat, majd különböző hevítési eljárásokkal kiolvasztják és elkülönítik benne a drága fémeket. A maradékot, ami nagyrészt már csak műanyagpor, a cementgyártásnál hasznosítják újra.

 

     

 

Az újrahasznosítás haszna

Az újrahasznosításnak számos előnye van:

1. Nem keletkezik sok és veszélyes hulladék, hiszen egy csomó minden visszakerül a gyártásba.

2. Olcsóbbá válnak az alkatrészek, mert például a nemesfémeket nem kell kibányászni, hanem a kidobott régi eszközből kerül át az újba.

3. Ha olcsóbb az alapanyag előállítása, számíthatunk rá, hogy az új termékek ára sem lesz magasabb a régieknél.

 

Tudtad?

Egyetlen gramm arany kibányászásához 1000 kilogramm ércet kell megmozgatni. Ennél jóval olcsóbb, ha leselejtezett mobiltelefonokból „bányásszák elő” ugyanezt a mennyiséget, ugyanis 1 gramm arany kinyeréséhez csak 40 darab régi mobilra van szükség.