Jól tűrik a madarak a klímaváltozást

A hosszú távú repülés csúcstartója, a kis goda remekül alkalmazkodik az éghajlatváltozás szeszélyeihez. Felismeri a jó szelet és pontosan ki tudja számítani, hogy mikor kell útra kelnie ahhoz, hogy ideális körülmények között tegye meg az Észak-Amerikából Új-Zélandra vezető 11 ezer (!) kilométeres utat.

Elképesztően hosszú éves körútját márciusban Korea és Kína felé folytatja. Az évnek ebben a szakában itt vannak számára megfelelő táplálékszerző területek. Erőt gyűjt, majd május környékén visszatér fészket rakni Alaszkába. Szeptemberben aztán újrakezdi éves körútját, s útra kel a legdélebbi kontinens felé. A kutatók jeladóval láttak el madarakat, és megfigyelték őket. A megfigyelésekből kitűnt, hogy a kis goda nem vaktában indul világkörüli utazására, hanem mindig megvárja a szelek által befolyásolt legalkalmasabb pillanatot az útra keléshez.

 

     

 

A nyarat Észak-Európában töltő darvak ennél is tovább mentek. Egész egyszerűen rájöttek arra, hogy feleslegesen veszélyes a Földközi-tengeren átrepülve Afrikába vonulniuk telelni. Hiszen Dél-Franciaországban és Spanyolországban is megfelelő körülményeket és elég meleget találnak ahhoz, hogy a téli hónapokat átvészeljék. Az új útvonallal a darvak igen jól jártak, mert egy viszonylag veszélytelen és rövidebb útvonalon repülve mégis kellemes környezetben telelhetnek.

 

A komodói sárkány új élőhelye

A világ legnagyobb gyíkféléje a komodói varánusz. Akár 3 méter hosszúra és 100 kg súlyúra is megnő. Az indonéz szigetvilágban, a Komodo-szigetek Nemzeti Parkban él. A kutatók most kameracsapdákkal igazolták, hogy a Flores-szigeten is fellelhető.

 

     

 

Ez azért fontos felfedezés, mert a szakemberek eddig úgy tudták, hogy a környéken csak néhány kisebb szigeten fordul elő ez az egyedülálló hüllő, és alig több mint ötezer van belőle. Így különösen fontos lenne, hogy az újonnan felfedezett élőhelye is védettséget kapjon. Hasonlót a Komodo-szigetek Nemzeti Parkhoz, amely három szigetre terjed ki. Ezzel növekedne annak esélye, hogy a faj természetes körülmények között fennmaradhasson.