Nagyon jó érzés kipihenten és frissen ébredni egy kiadós alvás után. De mi is az alvás? Mért kapcsol ki az agyunk egy pillanat alatt, amikor elalszunk? És mitől olyan pihentető az alvás, hogy úgy ébredünk utána, mintha csak egy mobiltelefont töltöttünk volna fel 100 százalékra? Mért van az, hogy néha nem sikerül rendesen kialudni magunkat? Hogyan álmodunk? Csupa izgalmas kérdés, ugye?

Ahogy nagyon sok más dologra, az alvásra is mondhatjuk, hogy fejben dől el. Hogy mikor vagyunk álmosak, milyen gyorsan alszunk el, mennyi alvásra van szükségünk, és mennyire alszunk jól, mind-mind az agyunk és az agysejtjeinkben ható icipici anyagok (hormonok) szabályozzák.

 

Alvás? Ébredés?

Minden ember agyában van egy rész – ezt magnak hívják –, ami olyan, mint egy belső óra. Ez az óra össze van kötve a két szemünkkel, és érzékeli a fényt, amit látunk, azaz tudja, hogy nappal vagy éjszaka van. Ha a nap lemegy, és besötétedik, a belső óra jelez a testünknek, hogy lassan ideje aludni. Ilyenkor érzed magad álmosnak. Amikor pedig reggel a fény a szemhéjunkon át keresztül beszűrődik a szemünkbe, az óra ébreszti a testünket. Érdekes, hogy a kutatók a mai napig nem tudják, miért ásítunk, amikor álmosak vagyunk. Régen azt gondolták, hogy az ásítás az oxigénhiány miatt van. Mára azonban kiderült, hogy ez nem igaz, az ásítás valószínűleg csak egy nagyon-nagyon régi szokás, amit minden ember megtanul úgy, hogy észre sem veszi.

 

  

 

Miért alszunk?

Természetesen álmos nem csak a belső órád miatt lehetsz. Ha nagyon sokáig vagy ébren, az is hasonló hatással van a szervezetedre. Bonyolultnak tűnik, ugye? Nem véletlenül! Képzeld, az alvást még a kutatók sem ismerik pontosan. A lényeg, hogy minden embernek szüksége van alvásra, mégpedig azért, mert a napközben elfáradt testünk és fejünk ilyenkor pihen, és felkészül a következő napra.

 

Mennyit alusznak a babák?

Hogy mennyire pihenjük ki magunkat egy alvás alatt, két dologtól függ: az alvás mennyiségétől, azaz hogy mennyit aludtunk, és az alvás minőségétől, azaz hogy jól aludtunk-e, vagy rosszul. Nézzük először az elsőt, az alvás mennyiségét. Te biztosan nem emlékezhetsz, mert pici baba voltál, de ha megkérdezed a szüleidet, hogy mennyit aludtál a megszületésed utáni hónapokban, meg fogsz lepődni! A babáknak ugyanis rengeteg alvásra van szükségük ahhoz, hogy kipihenjék magukat, és rendesen fejlődjenek. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb baba élete első hónapjaiban naponta akár 18 órát is alszik, és csak 6 órát van ébren. Elképesztő ez a sok alvás, nem? Nem is marad így sokáig, ahogy növünk, egyre kevesebb alvásra van szükségünk, és egyre többet tudunk ébren maradni. A felnőtteknek napi 8 óra alvás is elég (sőt van, akinek sokkal kevesebb is), a te korodban pedig nem árt naponta 10 órát aludni ahhoz, hogy tényleg kipihent legyél ébredéskor. Ha nem alszol eleget, akár még a memóriád is romolhat, és könnyebben elkaphatod a betegségeket.

 

 

Mitől jó a jó alvás?

Ezt nagyon jól lehet vizsgálni, ha valakinek alvás közben pici eszközöket (elektródákat) teszünk a fejére és a testére. A tudósok ilyen vizsgálatokkal jöttek rá arra, hogy az alvásnak két különböző fázisa van. Röviddel az után, hogy elalszunk, jön az alvás igazán pihentető szakasza, amit lassú hullámú alvásnak hívunk. Ebben a fázisban az izmaink nagyon lazák, a szívünk lassabban ver, még a levegőt is nagyon lassan vesszük. Ezután jön a másik fázis, a neve röviden csak annyi, hogy REM. Ezt a nevet onnan kapta, hogy ilyenkor szokott a csukott szemünk villámgyorsan ide-oda cikázni (angolul Rapid Eye Movement, vagyis REM). Akkor alszunk jól, ha egy éjszaka alatt legalább 4 ilyen REM-fázisunk van, és reggel pont egy REM-fázisban ébredünk fel. Ehhez persze szerencse is kell, de ha mindennap körülbelül ugyanakkor fekszel le, és ugyanakkor kelsz fel, a tested alkalmazkodik a rendszerhez,hozzád igazítja az alvásod fázisait.

 

 

Miért álmodunk?

A tudósok a mai napig sem tudják. De azt sem, hogy hogyan lesznek az álmaink. Csak annyit tudunk, hogy az álmaink a REM-fázisban szoktak megjelenni, és általában rövidebbek fél óránál. Milyen furcsa, pedig sokszor óráknak érezzük őket, nem? A másik fura dolog, hogy egy alvás alatt több álmunk (általában 6-7 darab) szokott lenni, viszont ébredéskor a legtöbbet azonnal elfelejtjük. Néha viszont egy-egyre nagyon jól visszaemlékszünk. Hogy lehet? Ezekre a kérdésekre sajnos senki nem tudja a választ. Az álmaink világa csodálatos és rejtélyes, szinte bármi megtörténhet az álomvilágban, ami a valóságban nem. Hihetetlen, ugye?

 

Tudtad?

Az esti elalvás előtt két órával már jobb, ha nem nézel tévét, nem bámulod a laptopot, semmi erős és vibráló fényforrást nem használsz. Azért, hogy jól aludj, és másnap kipihenten ébredj.