kab61

 

Biztosan neked is feltűnt már nyáron, mikor rengeteget süt a nap, hogy egyes emberek bőre a napsütésben szépen lebarnul, másoké meg csúnyán, fájdalmasan bevörösödik, vagyis leég. Valakinek a vörösre égés után barnul be a bőre, de a leégett bőr legtöbbször lehámlik, s alatta megint csak előbújik a fehérség, mintha az égés meg sem történt volna. Min múlik az, hogy hogyan barnulunk a napon? Miért hólyagosodik fel a leégett bőr? Mennyire veszélyes a napsütés, és miképp védekezhetünk a leégés ellen? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.

kab55

 

Ha éreztél már fejfájást, neked is biztosan feltűnt, hogy ez mennyire furcsa és bizonytalan tünet. Nem olyan, mint a szédülés, nem forog körülötted a világ. Nem is olyan, mint amikor beütöd a lábad, és az ütés helyén látható seb keletkezik. Fejfájásnál semmiféle sebet nem látunk, sőt sokszor még azt sem tudjuk megmondani, pontosan mi fáj.

kab65

 

Belegondoltál már, mennyire furcsa dolog a hízás meg a fogyás? Mégis hogy lesz az ételekből és italokból a testünkben mindenfelé sárgás zsír, és ha kevesebbet eszünk, hogyan tűnik el onnan? Meg egyáltalán, mi köze van az egésznek a sportoláshoz? S hogy lehet az, hogy vannak olyan ételek és italok, amiktől nagyon gyorsan meghízunk? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ.

kab44

 

A hideg időben gyakran kapunk el olyan betegségeket, amiktől köhögünk, meg folyik az orrunk. Vannak viszont olyan betegségek is, amik a gyomrunkban és a beleinkben okoznak gondot. Ennek a leggyakoribb tünete a hányás, ami sajnos nagyon kellemetlen dolog.

kab30

 

A köhögés majdnem olyan természetes dolognak tűnik, mint a levegővétel. Ebben a hideg időben sokszor vagyunk betegek, és egyszerűen csak beletörődünk, hogy néha jön ez a furcsa érzés, ami azt mondja, na köhögjünk egyet! De mért rándul össze a mellkasunk? Mi az a kis folyadék, ami a köhögésnél feljön, és mindig lenyeljük? S ami a legfontosabb, miért nem tudjuk mi ezt az egészet irányítani? Nézzük meg közelebbről a dolgot!

kab63

 

Nagyon sok ember van, aki nem szereti a telet, és már a legenyhébb hidegben is fázik. Mások meg rövid ujjú pólóban és rövidnadrágban járnak még ősszel is, s azt mondják, hogy ők szinte sosem fáznak. Biztosan te is elgondolkodtál már azon, hogy mi a fázás, és mért kezdünk el vacogni a hidegben. Egyáltalán honnan tudja a testünk, hogy neki most hideg van? Szerencsére ezekre a kérdésekre mindre van válasz, itt nem kell rejtélyekkel szembenéznünk.

kab65

 

Észrevetted már, hogy ha nagyon fázol, egyszer csak felállnak a karodon a szőrszálak, és tele lesz a bőröd sok icipici dudorral? Úgy is szokták mondani, hogy libabőrös leszel. De libabőrös lehetsz olyankor is, ha valaki erősen megcsiklandoz, ha nagyon félsz valamitől (feláll a hátadon a szőr), vagy ha éppen nagyon örülsz valaminek. Mégis mi okozza ezt a furcsa, kiütésszerű dolgot rajtunk, mi köze van a hideghez és az érzelmeinkhez, meg egyáltalán a libákhoz? De kezdjük az elején!

kab62

 

Gondolkodtál már azon, mennyire furcsa dolog a sírás? Mégis mi köze van a rosszkedvünknek ahhoz, hogy egyszer csak a szemünkből meg az orrunkból valami vízszerű folyadék kezd folyni? Egyáltalán mire jó a könnyezés? Attól, hogy elkezdünk sírni, nem szoktunk hirtelen megvigasztalódni, ugye? Csupa-csupa rejtélyes kérdés, ráadásul nem is mindegyikre létezik válasz.

kab47

 

A testünk egyik legérthetetlenebb mutatványa a csuklás. Nem elég, hogy az egész mellkasunk beleremeg, és furcsa hangokat adunk ki közben, sokszor fájdalmas is lehet, és sosem tudjuk, meddig tart. Képzeld el, a tudósok sem tudják pontosan, hogy miért is csuklunk. Sőt még azt sem sejtik, hogy valójában mit is akar a testünk elérni vele. A legrosszabb a dologban, hogy hiába kérdezgeted, hogyan lehetne elmulasztani, mindenki mást tanácsol. A csuklás sajnos olyan dolog, aminek a pontos okát és célját nem tudjuk, de ha egy kicsit beszélünk róla, talán te is jobban érted majd, hogy mi történik ilyenkor a testedben.

kab50

 

Gondolom, te is észrevetted már, hogy a testünk micsoda furcsaságokra képes. Pl. tüsszent, legtöbbször váratlanul, nem is tudjuk visszatartani. Úgy érezzük, mintha ketyegne bennünk egy bomba, ami egyszer csak hirtelen felrobban. Előtte becsukódik a szemünk, az arcunk meg furcsán eltorzul. Aztán robban a bomba, sok-sok levegő kirepül az orrunkon meg a szánkon, úgy halljuk, mintha hangosan azt mondanánk, hapci. Ez a fránya tüsszentés bizony nagyon furcsa dolog, talán kicsit olyan is, mintha hiba csúszott volna a gépezetbe. De mit is akar vele a testünk? Miért tüsszentünk? Máris látni fogod, hogy ez nem egy hiba, hanem jól megtervezett gyorstakarító hadművelet.

1. oldal / 2