Ugye milyen bosszantó, amikor fáj a fejed, a torkod, folyik az orrod, és olyan gyengének érzed magad, hogy legszívesebben bebújnál egy jó puha takaró alá, és egész nap ott vacognál? Nos, ezek mind a nátha tünetei, amit sokan megfázásként emlegetnek. De miért is? Mi köze van ennek a hideghez, és mitől van ez a sokféle tünet? S egyáltalán, hogy lehet belőle kigyógyulni?

Ha szeretnénk megérteni, hogy mégis mi a nátha, jó tudni néhány dolgot a légzőrendszerünkről. Ebbe a bonyolult rendszerbe nemcsak a tüdő és a légcső tartozik, hanem azok a járatok is, amelyekről sokszor, például reklámokban, úgy hallunk, hogy a felső légutak. Vagyis az orrunk belseje (azaz az orrüreg) és az alatta lévő garat, azaz a torok. Az orrüregből pici lyukakon keresztül melléküregek nyílnak az arcunk csontjaiba, ezek is a légutakhoz tartoznak. Szóval a felső légutakat úgy képzeld el, mint egy nagy barlangrendszert, amely puha nyálkahártyával van kibélelve, olyannal, mint amilyet a szádban is érzel, amikor a nyelveddel körbetapogatózol.

 

 

A harcos védők

Az egyszerű náthát vírusok okozzák. A levegőben lévő folyadékcseppekből véletlenül szívjuk be őket. S ha már az orrunkba bejutottak, ott megkapaszkodnak a puha nyálkahártyán, és nagyon jól érzik magukat a meleg és a sok nedvesség miatt. Persze nincs könnyű dolguk, mert az orrunk belsején pici szőrök vannak, amik megpróbálják őket kihajtani. Meg ugye egy-egy nagyobb tüsszentéssel is igyekszünk tőlük megszabadulni. Ha mégis sikerül nekik bennmaradniuk, gyorsan szaporodni kezdenek, egyre több és több lesz belőlük.

A testünk persze ezt észreveszi, és megindítja az ellentámadást: az ereken keresztül az egészség élharcosait, a pici fehérvérsejteket küldi az eltakarításukra. Miközben a fehérvérsejtek harcolnak a vírusokkal, és az elpusztított példányokat felfalják, sajnos olyan anyagok szabadulnak ki belőlük, amelyek a puha nyálkahártyát is károsítják. Ennek köszönhetők a nátha tünetei, mert a nyálkahártya ilyenkor bepirosodik, megduzzad, és rengeteg váladékot (nyálkát) termel. Vagyis eldugul az orrunk, folyton orrot kell fújni, a gyulladástól fáj az orrunk és a torkunk. De még az is megtörténhet, hogy a fehérvérsejtek egyedül nem bírják a harcot, és jeleznek az agyunknak. Az pedig erre megemeli a test hőmérsékletét, azaz lázat csinál, mondván, hogy a magasabb hőmérsékleten a vírusoknak is nehezebb a túlélés. Szóval innen a sok-sok tünet!

 

 

A támadók

A náthát nagyon sokféle vírus okozhatja. Az egyiktől enyhén, a másiktól komolyabban is megbetegedhetünk. A legenyhébb esetben csak az orrüregünk gyullad be, a fehérvérsejtek gyorsan legyőzik a vírust, még lázasak sem leszünk, és a betegség egy hét alatt elmúlik. De előfordulhat, hogy az arcüregünk is begyullad, magas lázunk lesz, és még hetek múlva sem gyógyulunk meg.

Sajnos nincs olyan gyógyszer, amely a testünk helyett a vírusokat el tudná pusztítani. Vagyis a fehérvérsejtek harcát mindenképp ki kell várnunk. Ám nagyon fontos, hogy a tüneteket kezeljük, mert ezzel segítünk a testünknek legyőzni a vírust. Másrészt elkerülhetjük, hogy komolyabbra forduljon a dolog, és olyan veszélyes szövődmények alakuljanak ki, mint például a fül-, hörgő- vagy tüdőgyulladás.

 

Mit tehetsz?

Ha észreveszed, hogy kapar vagy fáj a torkod, eldugult az orrod, esetleg fáj a fejed, és fáradtnak érzed magad, mindenképp pihenj le, és kezdj el sok folyadékot inni. Legjobb, ha anyukád vagy apukád főz neked finom mézes teát, az nagyon jól fog esni a torkodnak.

Fontos, hogy ne szipogj, hanem mindig, mikor érzed, hogy sok a nyálka az orrodban, jó alaposan fújd ki. Ezzel sok vírustól megszabadulsz egyszerre.

Ha a sok orrfújástól kipirosodik vagy kiszárad az orrod alatt a bőröd, nyugodtan használj krémet.

Anyukád vagy apukád mérjék meg a lázad. Ha szükséges, kaphatsz láz- és fájdalomcsillapítót, ami a torokfájáson is segít.

Ha a dugulástól nem sikerül rendesen kifújnod az orrod, vagy nem tudsz aludni tőle, használhatsz orrcseppet vagy orrspray-t. Ezekkel viszont nagyon vigyázz. Használd olyan ritkán őket, amennyire csak lehet, mert ha az orrnyálkahártyád megszokja őket, később nagyon nehéz lesz már nélkülük rendesen lélegezned!

 

  

 

Ha zöldessé válik az orrodból távozó nyálka, vagy feljebb szökik a lázad, és a gyógyszerektől sem csillapodik, esetleg fájni kezd a füled, a mellkasod, szólj anyukádnak és apukádnak! Ezek a tünetek ugyanis azt jelzik, hogy a testednek nem sikerült a vírust legyőznie, a betegség komolyabbra fordult, és mindenképp el kell mennetek az orvoshoz.

A megfázás elnevezésre visszatérve elmondhatjuk, hogy a hidegnek végül is semmi köze nincs a náthához! Mindössze arról van szó, hogy sok olyan vírus van, amely hideg időben jobban szeret terjedni, és így a hideg hónapokban többen náthásak. Ezért nevezzük megfázásnak is a betegséget. Ugye, milyen érdekes tudományos tévedés?

 

 

A lényeg, ha a nátha elkezdődött, sajnos jobb, ha tudomásul veszed, hogy mindenképp ki kell várnod, amíg a tested megvívja a harcot a vírusaival. De ha odafigyelsz magadra, eleget pihensz, és csillapítod a tüneteit, sok-sok nappal lerövidítheted a betegséget. Gondolj csak bele, mindennel, amit náthásan magadért teszel, a fehérvérsejteidnek segítesz a harcban.

 

Őszi Zoltán rajzai