Grönland a Föld legnagyobb szigete. Felszínének nagy részét jég és hó borítja. Legalábbis egyelőre. Az utóbbi időben azonban riasztóan gyors és veszélyes változások indultak meg a szigeten. Olyan változások, amelyek néhány évtizeden belül nemcsak helyben, hanem az egész bolygóra hatással lehetnek. Ez a nevében zöld sziget a jég olvadása által egyre több helyen tényleg zölddé válik, és egyre több növényfaj telepszik meg rajta. Ezek a változások főként a helyi lakosság számára ugyan pozitívnak tűnnek, ám eltörpülnek azokhoz a problémákhoz képest, amelyeket a jég gyors olvadása okoz.

 

A jégolvadás következményei

A jég olvadásával a fő probléma az, hogy megemelkedik a világtengerek vízszintje. Ha Grönlandon az összes jég elolvadna, akkor az összesen hat (!) méterrel emelné meg a világ tengereinek és óceánjainak vízszintjét. Ez pedig azt jelentené, hogy a Föld legsűrűbben lakott tengerparti vidékei víz alá kerülnének, és több százmillió embert (!) kellene biztonságos helyre menekíteni. Ez nemcsak távoli és elméleti lehetőség. A tudományos mérések szerint a nyári hónapok folyamán az utóbbi években a grönlandi jég majdnem teljes egésze olvadásnak indul. Még a sziget belsejében és a magasan fekvő területeken is megolvad mostanában nyaranta a jégtakaró. Erre korábban nem volt példa.

 

  

 

  

 

A fekete jég problémája

Nagyon ijesztő jelenség Grönlandon a jég elfeketedése. Ez a jelenség eddig ismeretlen volt.  A kutatók azt feltételezik, hogy a levegőben lévő por és korom okozza, amely Amerika felől érkezik a szigetre. Amerikában ugyanis az utóbbi években igencsak megszaporodtak az erdőtüzek, amelyek során rengeteg por és korom keletkezik. Ez a folyamat sajnos tovább gerjeszti a felmelegedést és az olvadást, hiszen a sötét színű, szinte fekete hó nem veri vissza a fénysugarakat, hanem éppen hogy elnyeli azokat. Így gyorsítja az olvadást és a globális felmelegedést.

 

  

 

Egyre zöldebb a zöld sziget

Grönland lakói persze nem feltétlenül bánják, hogy a sziget dél-nyugati részén nyáron akár 20 ºC-ig is felkúszhat a hőmérséklet, és hogy hetekig lehet rövid ujjú pólóban mászkálni napközben. Nem volt idáig az sem megszokott, hogy a grönlandi ember veteményeskertet műveljen, mostanában azonban már ez sem lehetetlen. A klímaváltozás tehát a szigeten jótékony hatással van a növények növekedésére. Grönland így egyre inkább méltó lesz eredeti nevéhez, hiszen a szigeten egyre nagyobb területet hódíthatnak meg a növények. Sajnos azonban ezek a grönlandiak számára pozitív dolgok nem választhatók el azoktól a nagyon sok szempontból negatív változásoktól, amit úgy hívunk, hogy globális felmelegedés.

 

  

 

Kérdezz!

Mi a klíma?

Más szóval éghajlatnak is mondjuk. Egy-egy helyre, tájra hosszú távon jellemző időjárási viszonyok összességét értjük alatta. Például a Kárpát-medence alföldjén, ahol mi élünk, mérsékelt övi  az éghajlat.

 

Tudtad?

A tengerben úszó jéghegyeknek csak egy kis része látszik ki a vízből. A víz alatti részük vagy tízszer akkora. Ezért igen veszélyesek a hajósokra nézve, katasztrófát is okozhatnak. Ha kicsinek is látszanak, akkor is óriások!