Állatkerti bemutató
Április közepén mutatták be a nagyközönségnek a budapesti állatkert új kedvenceit, a februárban született ázsiai oroszlánkölyköket. A négy cukiság ekkor kapta meg a kötelező védőoltásokat és a minden állatkerti lakó számára kötelező mikrochipet. (A chip a lakók személyi igazolványa, ezzel lehet bármikor azonosítani őket.)
Az esemény világszenzációnak számított, mert az indiai vagy más néven perzsa oroszlánokból mindössze 300 példány él szabadon. A faj fennmaradása szempontjából ezért nagyon fontos az állatkerti szaporítás.
A kisoroszlánok a számukra stresszes oltást és az újságírók fényképezőgépeinek össztüzét meglepően jól tűrték, a bemutatkozás után azonban megérdemelt pihenőjükre vonultak vissza az állatkert India-házába.
Egerek és tarajos gőték az űrben
Egy orosz űrhajó fedélzetén 45 egér és 15 tarajos gőte indult egy hónapig tartó Föld körüli utazásra. A különös űrutasok egy kísérletben vesznek részt. A tudósok rajtuk tanulmányozzák, hogy az állatok hogyan viselkednek a súlytalanság állapotában.
Nem titok az sem, hogy egy Mars-expedíciót és ahhoz egy holdbázis építését tervezik a kutatók a nem túl távoli jövőben. Ezekhez pedig különösen fontosak a kisebb testű állatokon végzett kísérletek. Az űrhajó május közepén tér vissza a Földre, remélhetőleg hiánytalan utaslétszámmal, mert fedélzetén minden állat átvészeli az űrutazás és a súlytalanság állapotának viszontagságait.
A Földre leginkább hasonlító bolygók
Úgy tűnik, hogy a Kepler űrtávcső megtalálta a Földhöz leginkább hasonlító égitesteket. Egyetlen csillag körül keringve ráadásul rögtön kettőt. A mai technikával sajnos elérhetetlen távolságban, mintegy 1200 fényévnyire lévő bolygók az űrteleszkóp mérései szerint nagyon hasonlítanak a Földre.
A saját napjuktól (csillaguktól) az élet kialakulása szempontjából ideális távolságra keringő égitestek méretüket tekintve kb. 1,5-ször nagyobbak a mi bolygónknál, de az eddigi adatok szerint rendelkeznek a felszínen lévő vízzel, és a Földhöz hasonlóan meleg, nagy páratartalmú légkörrel. Ezek a tulajdonságok pedig eddigi ismereteink szerint elengedhetetlenek az élet kialakulásához. A kutatók reményei szerint a jövőbeni vizsgálatok megerősítik majd az eddigi vizsgálatok eredményeit, azonban az tény, hogy a jelenlegi űrhajókkal a továbbiakban is lehetetlen lesz az ilyen távoli égitestekre való utazás.