Közel húsz általános iskolai osztály diákjai pályáztak filmtervekkel az EAThink2015 Európai Uniós projekt nemzetközi pályázata keretében. A győztes csapatot egy Békés-megyei általános iskola, a kondorosi Petőfi István Alapfokú Művészeti Iskola felsősei alkották, akiknek ötletéből egy profi filmes stáb készített valódi, szemléletformáló kampányfilmet. A diákok az egész napos forgatáson is részt vehettek május elején, saját ötletük stúdióbeli megvalósulásakor.

A pályázatra bármilyen technikával, akármilyen műfajjal jelentkezhettek a diákcsoportok. A pályaművek lehetett bábfilm vagy animáció, lehetett mobiltelefonnal forgatott videó, szerepelhettek rajta iskolatársak, szülők, szomszédok vagy ismerősök; az egyetlen megkötés az volt, hogy a készülő kisfilm reflektáljon a globális élelmiszerbiztonság, a környezettudatos táplálkozás, élelemtermeléssel kapcsolatos dilemmákra.

Az EAThink2015 az Európai Unió támogatásával 12 európai és 2 afrikai ország általános- és középiskoláit megcélzó projekt, amely során a különböző országok diákjai és tanárai elmélyíthetik a kritikai gondolkodással és a globális fejlesztés kihívásaival kapcsolatos ismereteiket, elköteleződésüket, különös tekintettel az élelmiszerbiztonságra, a fenntartható élelmiszertermelésre és a családi gazdaságok szerepére. A hároméves (2015-2017)  projekt keretén belül többek között a globális élelmezés témájában nemzetközi fotóesszé pályázat és videóverseny, iskolai kertek/dobozkertek kialakítása, diák web-újságíróképzés, nemzetközi tanulmányutak és workshopok, multimédia applikáció és interneten is elérhető ingyenes oktatási anyagok létrehozása valósult meg.

 

 

A magyarországi kisfilmes pályázatra 17 film érkezett be. A háromtagú zsűrit Nagy Balázs az Anthropolis oktatója, Andacs Noémi, a Tudatos Vásárlók Egyesületének szakértő-munkatársa és Füleki Bettina reklámszakember alkotta, akik végül a kondorosi (Békés-megye) Petőfi István Alapfokú Művészeti Iskola filmjét választották ki megvalósításra. A kondorosi iskolások pályaművükben személyes vállalásaikat, elköteleződésüket mutatják be  a fenntartható élelmezés, környezettudatos táplálkozás érdekében. A diákokkal együtt május 2-án forgatták a professzionális változatú filmet egy budapesti stúdióban. A magyar kisfilm egyúttal bekerül egy európai versenybe, amelyen a projekt 12 országának díjnyertes darabjai szerepelnek.

A videópályázat az Európai Bizottság társfinanszírozásában megvalósuló EAThink projekt része. A projekt megvalósulását az Európai Bizottság EuropeAid alprogramja támogatja.