kab38

 

A nagy nyári melegben a növényeknek rengeteg öntözésre van szükségük. Persze lehet kannából öntözni, de ha nagy a kert, és fűvel, virággal van tele, akkor a kannát bizony rengetegszer kell utántölteni. A legjobb ötlet ilyenkor a hosszú kerti cső, hiszen abból folyamatosan jön a víz. De mégis honnan? A csövet a csapra kell csavarni, tudjuk, de a csapba hogyan kerül a víz?

A fűtéssel kapcsolatban korábban beszéltünk már arról rovatunkban, hogy a házak falában nemcsak elektromos vezetékek, hanem csövek is vannak, amikben a fűtési rendszer vize folyik. Gondolhatnád, hogy a fűtővíz felhasználható a csapok folyóvizének is. Nos, ez nincs így! A fűtési rendszer ugyanis zárt, soha nem folyik ki belőle a víz, hanem körbe-körbe kering a kazán és a radiátorok között. Másrészt a fűtővíz nagyon forró, régi radiátorokban akár 90 ˚C is lehet. Ez azt jelenti, hogy a házakban kétféle vízrendszer van egymástól teljesen függetlenül: a fűtővíz zárt rendszere és a csapokból érkező, amit használati víznek is szoktunk nevezni. A használati víz folyik mosogatáskor, kézmosáskor, ha inni szeretnénk, de még a zuhanyzóból is fürdéskor meg a vécében öblítésnél. Ez a víz is a falakban elbújó csövekben folyik, viszont nem zárt, hanem nyitott rendszerben: amikor megnyitjuk a csapot, a tiszta víz befolyik a rendszerbe, utána pedig a lefolyókon keresztül elfolyik. Jó kérdés, hogy honnan és hova folyik?

 

A víztározók vize

A házakban felhasznált víz három helyről, föld alatti mély vízrétegekből, folyók mellett fúrt kutakból és hegyek gyomrából származik. Először alaposan megtisztítják, aztán a városokhoz és falvakhoz közeli hatalmas víztározókba juttatják. A víztározókban rengeteg víz van. Néha akkora egy tározó, mint egy tó, de víztározók például a nagy víztornyok is. A víz innen indul a csövekben a házakhoz. Mielőtt azonban a házba beérne, egy szerkezeten, vízórán megy keresztül. Ez az óra méri, hogy mennyi vizet használnak az adott házban. A felhasznált víz ugyanis nincs ingyen, fizetni kell érte!

 

kab39   kab41

 

kab42   kab43

 

Hova lesz a szennyvíz?

Azt a vizet, amelyik használat után a lefolyóban elfolyik, használt vagy szennyvíznek nevezzük. Ez is csövekben mozog. A szennyvíz csövei vastagabbak, mint a tiszta vízé, és a ház falában mindig lefelé mennek, ezért is hívjuk őket ejtőcsőnek. Az ejtőcsövek a föld alatt összefutnak, és a szennyvíz egyre nagyobb föld alatti csövekben, csatornákban folyik tovább, s egy tisztítórendszeren átfolyva végül a folyóba ömlik. Ezeket a nagy csatornákat úgy építik meg, hogy ha szerelni kell valamit, pici csapóajtókon le lehessen beléjük menni. Talán nem is tudtad, de a pici csapóajtók azok a csatornafedelek, amiket az utakon lehet látni.

 

kab40

 

Ugye milyen hihetetlen, hogy a házak mind egy hatalmas nyílt vízrendszer részei? Talán ezért is tűnhet úgy, hogy bármennyit használhatunk, a víz kifogyhatatlan belőle. Az igazság az, hogy sajnos a vízforrásainkból folyamatosan fogy a víz. Nagyon fontos hát, hogy ne pazarold! Mindig csak addig tartsd nyitva a csapot, ameddig a vízre szükséged van, utána azonnal zárd el!