kab48

 

Most, hogy elmúlt a forró nyár, és hirtelen hidegre fordult az idő, előbb vagy utóbb minden otthonban befűtenek. Biztos te is észrevetted már, hogy amikor a szülők bekapcsolják a fűtést, a radiátorok forrók lesznek, és lassan a levegő is felmelegszik. Ha hiszed, ha nem, ezt a meleget is az otthonunkban lévő gépeknek köszönhetjük.

 

A rendszer

A lakás felmelegítésében nem csak egy, hanem sok gép, szerkezet és cső dolgozik egyszerre. Ezeket együtt fűtési rendszernek hívjuk. A legismertebb részei a szobák falára szerelt radiátorok. Ha közelebbről megvizsgálod őket – persze hozzányúlni nem szabad, csak nézegetni! –, láthatod, hogy a tetejükből meg az aljukból csövek indulnak, amik eltűnnek a falban. Hogy tovább miért nem láthatók? Azért, mert már a ház épülésekor beépítették őket a falba, a falat bevakolták, a vakolatra festék került, s a csöveket mindez eltakarja a szemünk elől. De mire valók a csövek, mi közük van a fűtéshez, és hova vezetnek?

 

A csövek

A csövek a falban a fűtési rendszer egy következő részéhez, a kazánhoz vezetnek. Víz folyik bennük, mégpedig a kazánból a radiátorokba. Ez a fűtővíz. Amikor melegre van szükségünk, a csövekből forró víz megy a radiátorokba. A radiátorokban sok-sok pici csatorna van, ezeken a forró víz átfolyik, felmelegíti a radiátort, az meg a levegőt a szobában, és kész is a meleg. Amíg a forró víz átfolyik a radiátoron, valamennyire lehűl. A lehűlt víz a radiátor alján lévő csőnél kifolyik, s visszamegy a kazánba. De hogyan lett forró a radiátorba befolyó víz? A válasz erre az egyik legfontosabb gép az otthonunkban: a kazán.

 

kab49   kab50

 

A kazán

A kazán feladata, hogy a fűtővizet forróra melegítse. A legtöbb kazán igazából egy doboz, amiben nagyon meleg van. A falból kiálló fűtéscsövekhez csatlakozik. A radiátorokban lehűlt víz a kazánban lévő kis csövecskékbe folyik, újra felforrósodik, és visszamegy a radiátorokba. A kérdés most már csak az, hogy mitől van a kazán belsejében olyan meleg, hogy a fűtővizet felforrósítja? Nos, sokféle kazán létezik, a legtöbb házban gázkazán működik. A gázkazán belsejében egy gáz (általában földgáz) folyamatosan ég, és a lángja melegíti fel a vizet.

 

Az utca láthatatlanjai

Az elégő gázt persze folyamatosan pótolni kell. Hogy ez hogyan történik? Hasonlóan a fűtővízhez, ez is láthatatlan csöveken keresztül. A gázcsövek az utcában vezetnek a föld alatt az épületig s onnan be a lakásba. Ez azt jelenti, hogy a házak falában nemcsak fűtéscsövek, hanem gázcsövek is futnak.

 

kab51   kab52

 

Ugye, hogy nem is olyan bonyolult? A fűtési rendszerben a víz körbe-körbe kering a csövekben a radiátorok és a kazán között. A kazánhoz a gáz az utcáról érkezik. A gázért aztán persze mindenkinek fizetnie is kell, a hidegebb hónapokban sokszor nem is keveset.

 

Tudtad?

Más fűtési módok is vannak. A modernebb házakban például már nincs szükség gázra, a kazánban a forróságot elektromos áram hozza létre. Sok otthonban cserépkályha ontja a jó meleget. Ebben sem gáz, hanem fa ég, és radiátorra sincs szükség hozzá, csak rakni kell a fát folyamatosan a hasába, hogy ki ne aludjon a tűz.