A téli hidegben talán az egyik legfontosabb otthoni gépünk a hajszárító. Gondolj csak bele, hajszárító nélkül milyen sok időbe telne, amíg hajmosás után megszáradna a hajunk? Talán sosem jutnánk ki az ajtón. Persze ki lehet menni vizes hajjal is, de annak a hideg időben szinte biztos, hogy egy megfázás lenne a vége. A lényeg az, hogy ez a kis otthoni gép ebben a hideg időben rengeteget segít nekünk, pedig nem is olyan bonyolult a működése.
Amikor még nem volt hajszárító
Régen, mikor még nem létezett hajszárító, az embereknek különféle módszereket kellett bevetniük, hogy megszárítsák hajukat. Télen szinte mindenki bundás sapkát hordott, sokan meg a kandalló vagy tűzhely mellett ülve próbálták gyorsítani a száradást, ami persze kényelmetlen és veszélyes is volt. Az első hajszárítót még az 1800-as évek végén Franciaországban egy porszívóból alakították ki. Ebből már rögtön tudhatjuk, hogy a hajszárító is egy elektromos gép. Ez azt jelenti, hogy elektromos árammal működik, amihez a konnektorba kell dugni. De mégis mi történik a belsejében? Hogy lesz az elektromos áramból (más szóval a villamos energiából) gyorsan áramló meleg levegő?
A hajszárító működésének elve
Szinte minden elektromos gépben található egy alkatrész, amit úgy hívunk, hogy villanymotor. A villanymotor képes arra, hogy elektromos áram hatására forgó mozgást hozzon létre. Ez azt jelenti, hogyha a villanymotorhoz csatlakoztatunk valamit, akkor azt a motor az áram hatására megforgatja. A hajszárítókban a motorhoz egy másik alkatrészt, a ventilátort csatlakoztatják. Ventilátort biztosan te is láttál már, könnyen felismerhető a furcsa alakú lapátjairól. Ezek a lapátok képesek a levegőt mozgatni. Amikor a ventilátor forog, egyik oldalán a levegőt beszívja, másik oldalán pedig kifújja. Így azért már elég egyértelmű, hogy a hajszárítók belsejében mi van. A konnektorból érkező elektromos áram a hajszárítóban a villanymotort és a hozzá csatlakoztatott ventilátort hajtja, a forgó ventilátor meg erősen kifújja a levegőt egyenesen a vizes hajunkra. A ventilátor szívó oldalán, a hajszárító hátulján mindig találhatsz rácsot is, ami megakadályozza, hogy a ventilátor bármi olyat (például hajszálat) magába szívjon, ami a hajszárító belsejében akár ki is gyulladhat.
A lényeg: a fűtőszál
Már csak az az egy kérdés maradt, hogy mitől olyan meleg a levegő, amit a hajszárító kifúj? A válasz a hajszárító utolsó alkatrésze, az úgynevezett fűtőszál. A fűtőszál olyan anyagból készült vékony zsinór, aminek nagyon nagy a villamos ellenállása. Ez csak úgy engedi át magán az áramot, hogy közben fényesen felizzik és jól felmelegedik. A hajszárítókban a ventilátor elé teszik a fűtőszálat, így melegedik fel a levegő, amit a ventilátor keresztül fúj rajta. Végső soron azt mondhatjuk, hogy a hajszárító viszonylag egyszerű gép, hiszen csak három fő alkatrészből, a motorból, ventilátorból és fűtőszálból áll. A valóság, mint mindig, itt is sokkal bonyolultabb, hiszen kell ugye a műanyag burkolat is meg a rácsok, nyomógombok, meg mindenféle elektronikai alkatrészek, amivel a hajszárító működését irányítjuk.
Az is egy érdekes kérdés, hogy szükség van-e egyáltalán meleg levegőre a hajszárításhoz? Ehhez azt kell tudnunk, mi is az, hogy száradás. A száradás igazából az, amikor a hajunkon lévő víz elpárolog. Talán emlékszel még a klímával kapcsolatosan, hogy a víz már szobahőmérsékleten (vagyis, ha csak állsz a szobában) is elkezd párologni, csak nagyon lassan. Ezt két dologgal lehet gyorsítani. Az egyik módszer, ha folyamatosan elfújjuk a levegőt a hajunktól, vagyis kicseréljük az elpárolgott vízzel (azaz vízgőzzel) tele lévő levegőt szárazabbra, ami újból csak sok vízgőzt tud felvenni. Emiatt kell a hajszárítóba a ventilátor, hogy elfújja a hajunkról a nedves levegőt. A másik módszer a száradás gyorsítására a meleg, hiszen magasabb hőmérsékleten eleve gyorsabban párolog a víz, a meleg levegő meg általában száraz, így sok elpárolgott vizet fel tud a hajunkról venni. Így már te is tudod a választ a kérdésre. A hajunkat végül is hideg levegővel is meg tudnánk szárítani, csak sokkal tovább tartana.
Hihetetlen, hogy egy ilyen egyszerű gép mennyire meg tudja könnyíteni a mindennapjainkat, főleg télen. Ha a szüleid szárítják a hajad, mindenképp türelmesen várd ki, amíg mindenhol megszárad. Ha már magadnak szárítod, mindig figyelj oda, hogy nehogy vizesen hagyj akár csak egy pici részt is, a téli hidegben vizes hajjal ugyanis pillanatok alatt meg lehet betegedni!