kab36

 

Feltűnt már neked is biztosan, hogy otthon milyen sokféle kisebb-nagyobb gép van: hűtő, sütő, tévé, hajszárító stb. A világon rengeteg gép létezik, de az otthonunkban lévők, az úgy nevezett háztartási gépek talán a legérdekesebbek.

A förtelmesen forró nyáron sokszor használtuk a klímaberendezést, rövidebb nevén a klímát, ami varázsütésre hűvöset csinált a lakásban. Ha hiszed, ha nem, a klíma is háztartási gép. Működése nem is olyan bonyolult.

 

Már a rómaiak is tudták

Már nagyon régen, az ókori rómaiak is észrevették, hogy a cserépedényben lévő víz körül lehűl a levegő, vagy például olyankor is, ha a szobában van egy medence vagy egy szökőkút. Később az is kiderült, hogy mi ennek az oka: a párolgás, azaz amikor a folyadék felmelegszik, és gőz lesz belőle. Ezt látod te is, amikor a nedves ruhákat mosás után kiteregeted a napra, és azok megszáradnak, mert a nap felmelegítette őket, s a víz elpárolgott belőlük.

 

kab35

 

A párolgás

A párolgáshoz a folyadéknak mindig melegednie kell. Ha a meleget a folyadéknak nem a nap vagy mi adjuk, akkor azt ő maga veszi el a környezetéből a párolgás során, amivel pedig hűti a környezetét. És ez a klímaberendezés lényege. Csak be kell tenni egy kis vizet a szobába, az elpárolog, és már hűvös is lesz? Ennyire azért mégsem egyszerű a dolog. Egyrészt mert a víz sajnos nagyon lassan párolog, és így nem elég hatásos szobahűtő, másrészt mert az elpárolgott vizet nincs kedvünk folyvást újratölteni.

 

kab34

 

A megoldást két dolog jelenti. Az egyik: a klímaberendezésben víz helyett úgynevezett hűtőfolyadékot használnak, ami nagyon gyorsan párolog, és közben rengeteg meleget szív el a levegőből. A másik: hogy az elpárolgott hűtőfolyadékot se kelljen állandóan újratölteni (mert nagyon drága volna, és mert legtöbbje mérgező), ezért a berendezést párolgás helyett a lecsapódás (idegen szóval kondenzáció) elvén működtetik.

 

A lecsapódás

A lecsapódás a párolgás ellentéte: a keletkezett gőzből folyadék lesz. (Amint pl. fürdés után a meleg vízgőz vízcseppekként lecsapódik fürdőszoba ablakán). A lecsapódás abban is ellentéte a párolgásnak, hogy a gőz lecsapódáskor nem felmelegszik, hanem lehűl, miközben a környezetét melegíti. Ha összegyűjtjük és lehűtjük az elpárolgott hűtőfolyadék-gőzt, akkor az lecsapódik, és utána újra el tudjuk párologtatni. Ez történik a klímaberendezésben.

 

kab33

 

A berendezésnek két része van, az egyik benn a szobában, a másik kinn a ház falán. A két egységet csövek kötik össze, amikben a hűtőfolyadék mozog. A szobában lévőben van a párologtató, a kültériben pedig a lecsapató (vagyis kondenzátor). Mindkettőben van egy ventilátor is, ami a levegő ki-befújását végzi, miközben a hűtőfolyadék körbe-körbe kering a rendszerben, hol elpárolog, hol lecsapódik.

 

Ugye, milyen csodálatos gépek a klímák?! Okosan ki tudják használni a párolgást és lecsapódást. Szerencse, hogy ilyen jól működnek, nélkülük a forró nyári napokat sokkal nehezebb lenne elviselni. Az autóban lévő klíma és a hűtőszekrény pontosan ugyanígy működik!