Biztosan feltűnt már neked is, hogy a legtöbb körülöttünk lévő masina csak akkor működik, ha előbb bedugjuk a konnektorba vagy teszünk bele elemet. Gondolkodtál már azon, hogy erre mért van szükség? Hova vezet vajon az a sok zsinór, mi van a zsinórok belsejében, pontosan mit csinálnak az elemek, és mi rejtőzik a falban a konnektorok mögött?
Elektromos gépek
Azokat a gépeket, amiket bekapcsolás előtt konnektorba kell dugni, vagy elemet kell tenni beléjük, elektromos gépeknek nevezzük. Az ilyen gépek csak akkor működnek, ha elektromos, más szóval villanyáram folyik át rajtuk. Na de mi is ez az áram, honnan jön, és mért nincs eleve belerakva a gépekbe?
Az áram
Az áram neve nem véletlenül hasonlít arra, mint mikor azt mondjuk, hogy egy folyóban áramlik a víz. Az áram is egy folyóhoz hasonlító mozgás, csak nem víz, hanem icipici részecskék mozognak, amik elektromos töltéseket visznek magukkal. Töltéshordozóknak nevezzük őket. Bizonyos anyagokban, például a fémekben szabadon mozognak. Ezek az anyagok a vezetők. Végül is azt mondhatjuk, hogy az áram az, amikor egy ilyen vezető anyagból készült vékony kis zsinórban, vagyis vezetékben, jó gyorsan futnak a töltéshordozó részecskék.
Ami elindítja az áramlást
A kérdés most már csak az, hogy mért nincs magukban a gépekben áram, mért kell a működésükhöz konnektor vagy elem. A válasz nagyon egyszerű. A töltéshordozó részecskék elég lusták, maguktól bizony meg sem mozdulnak. Az elindításukhoz egy külön szerkezetre van szükség. Ez a szerkezet az áramforrás. Az áramforrások, mint valami futóedzők, folyamatosan hajtják a töltéshordozó részecskéket a vezetékekben, azaz elindítják és fenntartják az áramlásukat. Ilyen áramforrások az elemek meg az akkumulátorok is.
Erőművek, hálózatok
Mi a helyzet a konnektoros gépekkel? Hogy kerül otthon a konnektorba áram? Ez már egy kicsit bonyolultabb és talán hihetetlen is. Az otthon használt áramot mindig hatalmas épületekben, erőművekben hozzák létre. Az erőművek képesek arra, hogy másfajta energiát (például napenergiát) áram elindítására használjanak. Mivel hatalmas és sokszor zajos épületek, a lakott területektől nagyon messze szoktak lenni. Itt jön a dolog hihetetlen része! Az erőművekből a házakig az áram nagyon hosszú vezetékeken keresztül jut el. Szinte elképzelhetetlen, sokszor észre se vesszük őket, de körülöttünk tényleg mindenhol vezetékek vannak. Az utcán a villanyoszlopra kötött vezetékekben fut az áram. A vezetékek, mint valami hatalmas pókháló, behálózzák az egész világot, és így jut el minden házhoz az áram. A lakásban pedig a falban lévő titkos vezetékeken jut el a konnektorokhoz. Amikor egy gép, tévé, hűtő, hajszárító, lámpa zsinórját a konnektorba dugjuk, beengedjük bele az áramot, és az működni kezd.
A legfontosabb: Az áram rajtunk, embereken is keresztül tud futni. Erre mondjuk, hogy áramütés ér. Nagyon fontos szabály, hogy a konnektorhoz soha nem szabad hozzányúlni, mert az áramütés nemcsak égési sérüléseket tud okozni, hanem legtöbbször életveszélyes!