Kecskebéka

 

Májusi estéken hangos a vízpart, a tó és a nádas a békáktól. Ilyenkor tartják a békalakodalmakat. A jókedvű násznép aztán hajnalig kuruttyol.

Sok ok van tavasszal békáéknál a vígságra. Végre vége a hosszú téli vermelésnek, amikor az iszapba ásva magukat mozdulatlanul, álomba merülve várták, hogy vége legyen a hideg napoknak.

 

Kecskebéka   Kecskebéka

 

Áprilistól kezdődik az igazi vízi élet. A kecskebékáknak a víz az otthonuk. Nem is merészkednek nagyon távol tőle, csak annyira, hogy vész esetén néhány ugrással azonnal visszamenekülhessenek bele. Meleg nyári napokon sorban kiülnek a vízpartra, s hosszú nyelvükkel kapkodják az arra repülő legyeket, szúnyogokat, szitakötőket. Igazi ragadozók. Ám ha baj van, egy pillanatig se teketóriáznak. Néhány nagy ugrás, akár méteres is, és zsupsz!, máris fejest vágták magukat a vízbe.

 

Ebihal   Kecskebéka

 

A békakoncerteket a hímek adják. Szájszögletükben  két hanghólyag van. Ezeket felfújva brekegnek. Tavaszi estéken a hímek szerenáddal csábítják a nőstényeket. Ha sikerül a csábítás, sor kerülhet a nászra. Petéiket a vízbe rakják, ezekből kelnek ki az utódok, az apró ebihalak. Az apróságok először alig hasonlítanak a szüleikre, evezőfarkuk és uszonyuk van, mint a halaknak, lábuk viszont nincsen. De gyorsan nőnek, s hamarosan békává változnak.

 

 

Feladat

 

Keress olyan vizes helyet a lakóhelyed környékén, ahol kecskebéka élhet! Egy májusi estén ülj ki a vízpartra, és csönben várd meg, míg elkezdődik a békakoncert! Ha lehet, készíts róla hangfelvételt!