Nyári lúd

 

Lármás vízimadarak a vadludak. Télen sokszor hallhattuk a gágogásukat, amint csapataik V alakban elhúztak felettünk a magasban. Éjszakázó helyükre, melegebb vagy hidegebb tájra igyekeztek olyankor, az időjárás változása szerint. Márciusban aztán abbamarad a nagy vonulás. Elérkezett a fészekrakás és a költés ideje.

A nyári ludak a legnagyobb testű libafélék nálunk. Márciusi vagy szürke lúdnak, egyszerűen vadludaknak is mondjuk őket. A házi libák ősei. A falusi udvarokban hangoskodó libákkal máig tartják a rokonságot. Csapataik a falu széli legelőkön, vízpartokon gyakran összekeverednek. Annyira, hogy néha szétválasztani, sőt megkülönböztetni is nehéz őket, hiszen a házi ludak sem mind fehérek. A gágogásuk is egyforma.

 

Nyári ludak   Nyári lúd

 

Ősszel nagy csapatokban járják a kukoricatáblákat. Felcsipegetik a betakarításkor szétszóródott magokat. Télen a hó alól is kikaparják a kukoricát. Rájárnak a sarjadó vetésre, de nagy károkat nem okoznak.

 

Nyári lúd kicsinyei   Nyári lúd

 

A kislibák áprilisban kelnek ki. A két szülő, a gúnár és a tojó nagy gonddal vigyázza őket. Hangosan sziszegnek, bele is csípnek abba, aki a fészek közelébe merészkedne. Főleg a rókától kell óvni a kis jószágokat, de még a tojásokat is. A tanulóidőszak két hónapig tart. Ezalatt a szülők vezetgetik mindenfelé a kicsiket.

 

 

Feladat

 

Tarts terepszemlét a lakóhelyed környékén! Van-e olyan vízpart, tó, nádas, mocsaras, vizes hely, legelő, ahol vadludak tanyáznak?